festival günlüğü (üç)…

13/04/2013 § Yorum bırakın

altın laleŞanslı insanlarız… Farklı bir gündemimiz var çünkü. Evvela çok da iç açıcı günlerden geçmeyen bir ülkede, ülke gündeminden farklı bir gündemi olmak az şey değil. Hem sonra bu gündem, iş yerimizin yahut okulumuzun gündelik telaşları gibi zorunlu, anlamsız ve sıkıcı da değil. Seçerek mensubu olduğumuz ve severek serencamına ortak olduğumuz bir zümrenin kendi içindeki küçük heyecanları, telaşları, şaşkınlıkları…

Festival geldi geçiyor, izlenen filmlerin sayısı da epey kabardı. Maalesef hepsini değerlendirmeye vakit bulamıyorum. N’apalım, azar azar:

  2012
L’homme qui rit (Gülen Adam)
Yönetmen: Jean-Pierre Améris
Oyuncular: Gérard Depardieu, Marc-André Grondin, Emmanuelle Seigner, Swann Arlaud

Victor Hugo’nun aynı adlı romanını ABD’liler daha 1928’de, hem de başarıyla filme almıştı. Sene olmuş; 2012… Bilmem yeni bir uyarlamaya gerek var mıydı. Üstelik 1928’deki filmde Conrad Veidt’in canlandırdığı Gwynplaine karakteri o kadar başarılı oldu ki, bunun üzerine meşhur Batman’ın meşhur Joker’i yaratıldı. Joker varken artık kimse Gwynplaine’e tamah etmez. Dolayısıyla proje baştan yanlış… Bunun dışında ortaya çıkan filmi de her bakımdan zayıf buldum. Artık birinin diğerinden farkını anlayamadığımız kostümlü dramalardan gına geldi. Evet sonuna kadar uyumadan izliyorsunuz, ama sonunda keçiboynuzu gibi ağzınızda bir parmak bal bırakmıyor.

Puanım: 3/10

  2012
V tumane (Sislerin İçinde)
Yönetmen: Sergei Loznitsa
Oyuncular: Vladimir Svirski, Vlad Abashin, Sergeï Kolesov, Vlad Ivanov

Konusu iyi ama film gereksiz uzatılmış… Taslak kurgusu da anlaşılan iyi çünkü flashbackler muntazam kullanılmış ama film akmıyor… Sinematografik açıdan bakıldığında ise kameranın sabitlendiği yerler çok iyi; çok güzel fotoğraflar alınmış, ama kameranın hareketli olduğu özellikle oyuncuları takip ettiği yerlerde -kameramanların acemiliğinden heralde -görüntü titriyor ve filmin sürekliliği bozuluyor. İşte film hakkında söylenebilecek her olumlu değerlendirmenin böyle birer “ama”sı var. Daha minimalist çekilse, daha kısa tutulsa, daha fazla sabit kamera kullanılsa belki oldukça iyi bir film izleyebilecektik.

Puanım: 4/10

  2012
Lemale et ha’halal (Boşluğu Doldurmak)
Yönetmen: Rama Burshtein, Yigal Bursztyn
Oyuncular: Hadas Yaron, Hila Feldman, Razia Israeli, Yiftach Klein

Her şeyden önce böyle toplumsal bir konuyu -tam da yönetmenin isabetle kaçındığı gibi sorunsallaştırmamak için konu diyorum-, ajite etmeden, hele duygu sömürmek için gerçeği çarpıtmadan, bir başka deyişle karikatürize etmeden ele almak önemli bir başarıdır. Yönetmen, belki yabancısı olduğu belki içinde büyüdüğü bir azınlık olan hasidik yahudilerin, dışarıdan bakan herkes için korkutucu görünebilecek dünyasına samimi ve önyargısız biçimde girmiştir. Ortaya gerçek “gerçekçi” bir film çıkmıştır. Güya toplum eleştirisi yapanların güya toplumcu gerçekçi filmlerinin gerçeği gibi aldatıcı bir gerçek değil; bütün sıkıcılığı, zorluğu, güzelliği ve sıcaklığıyla yalın bir gerçek vardır karşımızda. Yönetmen yalnız bu gerçeği filme almıştır. Filmin hikayesinin bir kötü adamı yoktur mesela… Kötü bir adam olmadığı gibi, ortada başkaldırılacak bir düzen de yoktur. Bireyler oradaki dünyaya hapsolmamışlar ya da ancak bizim kendi yaşamlarımıza hapsolduğumuz kadar hapsolmuşlardır. Hikayenin doğallığına oyuncular da katılınca ortaya çok hoş bir film çıkmış. Beğendim.

Puanım: 7/10

Reklamlar

Tagged: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading festival günlüğü (üç)… at Aykvt Alp Kapvsvzoğlv.

meta

%d blogcu bunu beğendi: