festival günlüğü (iki)…

06/04/2013 § Yorum bırakın

Festivalin alışılageldik güzellikleri yanında alışılageldik aksaklıkları da var. Bilmem bunları da festivalin bir parçası olarak kabul ediyorlarfinalcut da düzeltmeye elleri mi varmıyor. Evvela, biletçi… İnternetten bilet alırken yer seçmeye izin vermeyen ve sistemin o an boş olan en iyi (!) yerleri verdiğini iddia eden Biletix, biletlerimi satışa çıkmalarından en geç iki dakika sonra almış olmama rağmen, bu sene bana yine en kötü yerleri vermişti. Bilhassa Atlas’da izlediğim tüm filmleri ya en ön sıranın en köşesinde boynum tutularak ya locaların altında görüşümü bozan balkondan perdeyi görmeye çalışarak izlemek zorunda kaldım. Bunun için mi biletler satışa çıkmadan bir hafta önce kendime program yapıp, biletlerin satışa çıkacağı gün sabahın köründe bilgisayar başında devamlı sayfayı yenileyerek nöbet tutuyorum? Gösterimden iki dakika önce gişeden bilet alanlar benden çok daha iyi yerlerde film izliyorlar. Düpedüz haksızlık…

Doğrusu Atlas ve Beyoğlu’nda kesinlikle konforlu film izlenmiyor. City’s tamam ama en rahat Rexx’in Salon 1’inde film izliyorum. Aslına bakılırsa Kadıköy’de izleyici gündüz seanslarında bile salonu dolduruyor ve Bahariye’de İstiklal’dekilerden daha iyi salonlar var. Keşke seneye Kadıköy’de Rexx’in yanına bir sinema daha eklense… Bunun yanında Kadıköylü festival seyircisinin başka talihsizlikleri de var. İKSV’nin “festival bilgileri” başlığıyla duyurduğu kısa ve öz uyarıları mütemadiyen ihlal ediliyor:

GÖSTERİM DÜZENİ

Reklam filmleri veya film sunumları seans başlama saatini etkilemeyecektir. Salon girişlerinde sorun çıkmaması için seanslara vaktinde yetişmek konusunda titizlik gösteriniz. Film başladıktan sonra salona kesinlikle izleyici alınmayacaktır. Gösterimler sırasında ara verilmeyecektir.

Hani? Filmler zamanında başlamıyor ve başlama saati on dakika geçtikten sonra bile salona seyirci alınıyor. Bu gelmeyenlerin biletlerinin başkalarına satılması uygulamasına bir son verilmeli. Hem salon önünde keşmekeş oluyor hem de gösterim saati geçmesine rağmen salon kapıları bir türlü kapanmıyor. Üstelik böyle bilet alanlar “boş bulduğunuz yere oturun” sözünü duyduktan sonra ilk buldukları yere oturmuyor, dakikalarca oradan oraya yer beğeniyorlar. Herkes biletini en az bir gün önceden alıversin bi’ zahmet!

ÇEVİRİ DÜZENİ

Tüm yabancı filmlerde ve tüm seanslarda elektronik Türkçe altyazı uygulaması gerçekleştirilecektir. Türk filmlerinin tüm seanslarında elektronik İngilizce veya Fransızca altyazı olacaktır. Elektronik altyazı sisteminde ortaya çıkabilecek teknik arıza durumlarında, önce arızanın giderilmesine çalışılacak, bunun mümkün olmadığı hallerde filmin gösterimi çevirisiz sürdürülecektir.

Çeviri düzeninin Rexx’de iki kez ihlal edildiğini gördüm. Öncelikle İki Arkadaş (Ernest et Célestine) filminin gösteriminde canlı Türkçe dublaj (!) yapıldı. Bilsem kesinlikle izlemezdim! Ama ne yazık ki hiç bir yerde bu filmin dublajlı olacağı yazmıyordu. Festivalin çeviri konusundaki genel kuralına yani filmin orijinal dilinde ve Türkçe altyazılı olacağına güvendik, bilet aldık; güvenmez olaydık. Belli ki çocuklar için böyle yaptılar ama çocuklar için bile olsa dublajlı film festivale yakışmıyor. Hem animasyon demek, çocuk filmi demek değildir. Ben yetişkin olarak çok sık animasyon izliyorum ve gerçekten merak ettiğim bu filmin dublaj yüzünden tadına varamadım. Saçmalık burada da bitmiyor; filmin üstüne dublaj yapılırken orijinal sesi de kısıldı fakat kapatılmadı. Fransızca ve Türkçe sesler üst üste binince bu sefer ikisi de anlaşılamadı. Gülen Adam filminin gösteriminde ise bir başka ihlal yaşandı. Kadıköy’e özellikle acemi görevlileri mi gönderiyorlar nedir; altyazı fırlatıcı (launcher) hanım kızımız bir türlü altyazıyı ayarlayamadı. Eh olur… Ne diyor yukarıda: bu durumda “…filmin gösterimi çevirisiz sürdürülecektir”. Olmadı. Fırlatıcı inatla çözmeye çalıştı sorunu, filmin başlamasındaki gecikme onbeş dakikayı geçti. Sonunda filmin çevirisiz başlayacağını bir başka görevli ilan etti. Ama ne dese beğenirsiniz: İsteyenler çıkabilir ve biletlerini iade edebilir. Bir kısım ayaklandı tabi, ama ayaklananlar çıkmadan filmi oynatmaya başladılar (!). Filmin ilk beş dakikasını izleyemedik ve kaymadan ötürü soluklanamadan bir sonraki seansa girmek zorunda kaldık.

Neyse ne… Aksaklıkları bırakıp filmlere dönelim. Bir kaç filmi daha hemen puanlayıverelim:

Bayanlar Baylar (Final Cut: Hölgyeim és uraim), Macaristan

finalcutUzun zamandır bir filmde bu kadar eğlenmemiştim. Tamamen kurgu…Yönetmenin hiç film çekmeden yalnızca eski filmleri montajlayarak ortaya çıkardığı izlemesi doyumsuz bir kolaj… Görüntü montajı bir tarafa, asıl ses montajında büyük iş becermiş.

Puanım: 7/10 

İki Arkadaş (Ernest et Célestine), Fransa

Festival kapsamındaki üç animasyondan en dikkat çekici olanı buydu. Les Triplettes de Belleville’i izlediğimden beri Fransız animatörlere güvenirim. Konu canlı, çizimler de karakterli… Beğendim, kesinlikle izlenmeye değer.

Puanım: 6/10 

7 Kasa (7 Cajas), Paraguay

Asunción sokaklarında geçen dolu dolu bir kovalamaca filmi… Katıksız Guy Ritchie tadı aldım. Snatch’den ya da Lock, Stock and Two Smoking Barrels’den aşağı kalır yanı yok. Sağdan soldan geliştirme ödülüydü destekti falan derken, yönetmen kısıtlı imkanlarıyla işi iyi kotarmış.

Puanım: 7/10 

Bir Şarkının Peşinde (Searching for Sugar Man), İsveç

En iyi belgesel oscarını götürünce hemen izleme listeme almıştım. Bir “arayış”ı anlatan belgeselleri de daima sevmişimdir. Konu bir hayli ilginç. Kurgu da sağlam; yönetmen izleyicinin merakını devamlı ayakta tutmayı başarıyor. Baştan sona ilgiyle izledim.

Puanım: 7/10 

Reklamlar

Tagged: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading festival günlüğü (iki)… at Aykvt Alp Kapvsvzoğlv.

meta

%d blogcu bunu beğendi: