iksv istanbul film festivali rehberi…

17/03/2013 § 4 Yorum

iksv

Biletler dün çıktı, festivale de şunun şurasında iki haftacık kaldı. İki yüzü aşkın film gösterilecek, seçmek epey zor. Bencillik ettim, önce biletleri aldım; şimdi önerilerimi sunuyorum.

Öncelikle festivali doğru amaçlarla takip etmeli… Festivale niçin katılacağımızı bilirsek; film seçmemiz de o denli kolay olur. Amaç, festival kapsamındaki en iyi filmleri görmek değil, başka yerde görülmesi zor filmleri görme fırsatını değerlendirmek; karın doyurmak değil farklı tatlar denemektir. Sinemaya gidip vizyon filmi izlemek yahut evde DVD izlemekten bir farkı olmalıdır festival tecrübesinin… Öyleyse ilkin Türkiye sinemalarında gösterime girmiş, girecek yahut girebilecek filmleri eleyiniz. Keza, DVD’si mevcut eski filmler yahut DVD’sinin çıkması muhtemel filmler önceliğiniz olmasın. Şu halde Hollywood yapımlarını, hatta tüm İngilizce filmleri, yedekte tutup; dünyanın farklı köşelerinden gelen filmlere yönelin. Bu festivalde Laos filmi bile var yahu! Bildin mi Laos’u? Bak bilemedin. Bir daha nerde bulucaksın Laos filmini? Festivalde izledin izledin, bir daha da karşına çıkmaz. Belki de ömrün boyunca izleyeceğin tek Laos filmi bu olacak ve sen Laos’u ve Laosluları yalnız bu filmde gördüğün kadarıyla tanıyacaksın.

Sinemaseverliğin kolektif bir yanı da var: Yıl boyu film izlerken bizden önce o filmi izlemişlerin eleştirilerini, değerlendirmelerini, puanlarını kılavuz ediniyoruz. Oysa bu festival programındaki bir çok film, henüz vizyona girmemiş, bundan önce belki ancak bir festival daha görmüş dumanı üstünde filmler… Eleştiriye muhtaçlar… Eleştirilerimiz, hem filme verilen onca emeğe kayıtsız kalınmadığını göstermiş olacak; hem de filmin İstanbul’dan sonra uğrayacağı duraklardaki seyircilere ışık tutacak. Amaç başkalarınca beğenilmiş filmleri bulmak değil, biraz da başkalarına film beğenmek… Bu nedenle festivalde film izlemenin bir tür piyango olduğunu kabul edelim. Karşımıza bir başyapıt çıkabileceği gibi çok zayıf bir film de çıkabilir. Ama işte işin bu sürprizli yanının da ayrı bir heyecanı oluyor.

Kategorilere dikkat edin… Film seçerken mutlaka yardımcı olacaktır.  Festival ekibi, her sene aşağı yukarı benzer kategorileri kullanır. Yukarıdaki açıklamalar ışığında büyük bütçeli yapımların yer aldığı “Akbank Galaları” gibi kategoriler yerine bundan önceki uluslararası film festivallerinde takdir görmüş filmleri içeren “Dünya Festivallerinden” yahut genç yönetmenlerin filmlerinin bulunduğu “Yeni bir Bakış” gibi kategorileri tercih edin. Festival web sayfasından filmlerin konu kısımlarını da gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz; kesinlikle spoiler içermiyorlar. Burada da mülteciler, felçliler vs. gibi günümüz yeniyetme yönetmenleri arasında birer salgın halini alan klişe konular yerine, filme alınmamış konuları arayın. İştah açıcı olarak da mutlaka fragman izleyin.

Programda öne çıkan 6 film sırayla şunlar:

1. Çocuk Pozu (Pozitia copilului)

Child's PoseDaha bir ay önce Berlin’den Altın Ayı ile döndü. Romen sineması çıkışta, kaçmaz… Hem bunu hem festivalde yer alan diğer Romen filmi olan Salyangozlar ve İnsanlar‘ı (Despre oameni si melci) mutlaka izleyeceğim. Berlinale’den bir film daha görmek istiyorsanız en iyi senaryo ödülünü alan İran filmi Perde (Pardé)‘yi deneyin. IKSV, İran sinemasını iyi takip eder ve iyi örneklerini İstanbul’a getirir. Farhadi’nin Bir Ayrılık’ı (Jodaeiye Nader az Simin) iki sene önce böyle İstanbul’a gelmiş, sonra bütün dünyayı kasıp kavurmuş ve nihayet en iyi yabancı film oscarına uzanmıştı.

ÇOCUK POZU | POZITIA COPILULUI | CHILD´S POSE | Yönetmen: Calin Peter Netzer / Oyuncular: Luminita Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Natasa Raab, İlinca Goia, Florin Zamfirescu, Vlad İvanov / Romanya / 2012 / DCP / Renkli / 112´ / Rumence; Türkçe ve İngilizce altyazılı

2. Geceyarısından Önce (Before Midnight)

Before MidnightYukarıda ABD yapımlarını boşverin dedim, bunun tek istisnası bu film. 1995’te Gün Doğmadan’ı (Before Sunrise) ve 2004’te Gün Batmadan’ı (Before Sunset) çeken yönetmeniyle oyuncusuyla aynı ekip, yine bir on yıl sonra bu üçüncü filmle çıkageldi. Eğer bu film de diğerleri gibi çıkarsa sinema tarihinin en sağlam üçlemelerinden biri tamamlanmış olacak. Bunun yanında film ABD’de bile ancak Mayıs’ta gösterime girecek, sadece ocakta Sundance’de gösterildi. Yani festivale gelmese Türkiye’de en erken gelecek sonbaharda vizyona girecekti. Oysa şimdi ABD’lilerden bile önce izleyebileceğiz. Bu bakımdan oldukça şanslıyız.

GECEYARISINDAN ÖNCE | BEFORE MIDNIGHT | Yönetmen: Richard Linklater / Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy YAPIMCILAR PRODUCERS: Richard Linklater, Christos V. Konstantakopoulus, Sara Woodhatch, Jacob Pechenik / Abd-Yunanistan / 2013 / 35 mm / Renkli / 108´ / İngilizce; Türkçe altyazılı

3. İki Arkadaş (Ernest et Célestine)

Ernest & CelestineFransa’dan son yıllarda oldukça iyi animasyonlar çıkıyor. Hatta filmlere milli bir çizgi de oturmaya başladı. Belki Fransız kökenli Kanadalılarla başlayan bir çizgi, seneler içinde neredeyse bir ekol haline geldi. İşte benim gibi hala el çizimi 2D animasyona inananlara hitap eden bu film, bu ekolün örneklerinden biri. Bu senenin en iyi animasyon Cézar ödülü bu filme gitti. Panique au village’i çeken ekibin ikinci filmi, mutlaka görülmeli.

İKİ ARKADAŞ | ERNEST ET CÉLESTINE | ERNEST & CELESTINE | Yönetmen: Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier / Fransa / 2012 / DCP / Renkli 79´ / Fransızca; İngilizce altyazılı

4. Sanatçı ve Modeli (El artista y el modelo)

El artista y la modelo (L'artiste et son modèle)Fernando Trueba, çok yönlü ve hep güzel işlerle uğraşan bir adam. Sinema sadece bunlardan biri… Harika bir film olan Chico y Rita’sını gene bu festivalde geçen sene izlemiştik. Bu sene de bu filmle San Sebastián’da görücüye çıktı ve en iyi yönetmen ödülünü aldı. Filmlerinde müzik ve dansın ayrı bi’ yeri olduğu için özel bir ilgim var çalışmalarına. Goya Ödülleri film için fiyasko oldu gerçi; 13 dalda aday olup hiçbirini alamadı. Ama o da Goya jürisinin ayıbı olsun. Son olarak hatırlatayım; San Sebastián’da en iyi film ödülünü alan Başka Bir Hayat (Dans la Maison) filmi de yine İKSV Film Festivali programında yer alıyor.

SANATÇI VE MODELİ | EL ARTISTA Y LA MODELO | THE ARTIST AND THE MODEL | Yönetmen: Fernando Trueba / Oyuncular: Jean Rochefort, Aida Folch, Claudia Cardinale, Götz Otto, Chus Lampreave, Christian Sinniger, Martin Gamet, Mateo Deluz / İspanya / 2012 / DCP / Siyah-Beyaz / 104´ / İspanyolca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

5. 1960 Yazı (Chronique d’un été)

Chronicle of a SummerEğer festivalde eski filmlerden birini görecekseniz bu filmin Pera’daki gösterimine katılabilirsiniz. Festivalde Harold Lloyd’un 1923 yapımı efsane filmi Safety Last! ve bir Buñuel klasiği El Angel Exterminador da gösterilecek. Şüphesiz ki bunları da bir kez de büyük perdede izlemek isteyebilirsiniz. Ancak bunların DVD’si her yerde var; bu klasiğin bir kopyasını bulmak ise zor. Bu sene Pera’da oldukça iyi filmler gösterilecek. Bu kategoriden öne çıkan bir başka film ise; İnşaat Var (En Construccion)

1960 YAZI | CHRONIQUE D´UN ÉTÉ | CHRONICLE OF A SUMMER | Yönetmen: Edgar Morin & Jean Rouch / Fransa / 1960 / BluRay / Siyah-Beyaz / 85´ / Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

6. Bir Şarkının Peşinde (Searching For Sugar Man)

Searching for Sugar ManBu senenin en iyi belgesel oscarını alan İsveç yapımı belgesel… İzlenecek! Yalnız dediğim gibi festival yalnız sinema ülkelerinin bol ödüllü filmlerini görmek için değil. İşte mesela İsveç’in zaten güçlü bir sineması var. Kuzey ülkelerinden Danimarka da her sene en az bir sıkı film ortaya çıkarıyor; Finlandiya’nın da hiç bir şeyi yoksa Aki Kaurismäki’si var. Peki ya Norveç? İzlanda? Buralardan hiç film izleyemiyoruz. İşte tam da bu noktada İKSV imdadımıza yetişiyor. Bu sene İzlanda’dan Derin Sular (Djupid)  ve Norveç’ten Kon-Tiki programa girmişler, görülmeyi hakediyorlar.

BİR ŞARKININ PEŞİNDE | SEARCHING FOR SUGAR MAN | Yönetmen: Malik Bendjelloul / Oyuncular: Sixto Rodriguez, Eva Rodriguez, Steve Segerman, Dennis Coffey, Mike Theodore, Dan Dimaggio, Jerome Ferretti, Steve Rowland / İsveç-İngiltere / 2012 / 35 mm / Renkli / 85´ / İngilizce; Türkçe altyazılı

Bu filmler haricinde  ‘rastgele’ yapabilirsiniz. Ben daha önce hiç filmini izlemediğim ülkelerden, yönetmenlerden yirmi kadar film seçtim kendime. Paraguay’dan 7 Kasa (7 Cajas) isimli bir film var mesela; Paraguay bir Şili ya da Arjantin gibi çok film üreten hele filmlerini ülke dışına çıkarabilen bir ülke değil, San Sebastian’da Latinlere hep biraz yukarıdan bakan İspanyollardan bir ödül de koparmış, konusuna trailerına bakılırsa hareketli de bir film, eh daha ne olsun… Herkese güzel bir festival, iyi seyirler dilerim!

Reklamlar

Tagged: , , , , , , , , ,

§ 4 Responses to iksv istanbul film festivali rehberi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading iksv istanbul film festivali rehberi… at Aykvt Alp Kapvsvzoğlv.

meta

%d blogcu bunu beğendi: